Elukäigupõhised uuringud
Elukäigupõhiste uuringute käigus kogutakse samadelt inimestelt regulaarselt, teatud perioodide järel, andmeid nende vaimse ja füüsilise tervise, toitumis- ja liikumisharjumuste, elustiili ning sotsiaaldemograafiliste näitajate kohta.
Tulemuste abil kaardistatakse võimalikud tegurid, mis mõjutavad inimese tervise (sh ka krooniliste haiguste) ja tervisekäitumise kujunemist.
Peamised uuringud
'Tutvustuse näide (ETIS projekti annotasioon):
Üha kasvav vähijuhtude arv on suur koormus tervishoiusüsteemile ja ühiskonnale. Kliinilisest praktikast pärit reaalandmete kasutamine uuringutes avab uusi võimalusi vähiravi hindamiseks ja aitab kaasa vähisuremuse vähendamisele ja ravijärgse elukvaliteedi parandamisele. Projekti eesmärk on luua uusi teadmisi vähi esinemise ja mõjurite kohta tuginedes reaalandmetele ja seeläbi parandada vähiravi kvaliteeti ja vähitulemeid. Eesmärgi saavutamiseks tehakse rida epidemioloogilisi uuringuid, milles rahvastikupõhiste registrite andmed lingitakse haigekassa, haiguslugude ja rahvaloenduse andmetega. Uuritakse vähidiagnostika ja -ravi kasutamist ja efekti vähitulemitele, sõeluuringute mõju ja tõhusust ning sotsiaalsete tegurite rolli vähi esinemises. Projekti tulemused aitavad tuvastada riskirühmi, võimaldavad hinnata riiklike vähitõrjemeetmete tõhusust, tagavad vajaliku teabe poliitikakujundajatele ja aitavad kaasa kliiniliste otsuste tegemisele.